Tanácsok a véralvadásgátló gyógyszert szedő betegeknek
Mit kell tudni az ilyen típusú gyógyszerekről?
Ezek a gyógyszerkészítmények, mint pl. a Syncumar, a Marfarin és a Warfarin a véralvadás tartós gátlására használt szer, melynek legfontosabb hatása, hogy a vér alvadását késlelteti, így a vérzés idejét megnyújtja. Alkalmazásukkor igen fontos az adagolás pontos meghatározása, és hatásának figyelemmel kísérése, melyhez szükséges a rendszeres, 3-4 hetenkénti időpontokban vérvételeken és orvosi kontrollokon való megjelenés. Egyes új típusú alvadás-gátló készítményeknél már nem szükséges a rendszeres laborvizsgálat.
Ezt nevezik vérhígítónak?
Sokan nevezik így, pedig igazából a vért nem teszi hígabbá, vagy jobban folyóssá, csak a megalvadását gátolja meg. A véralvadásgátlókat idegen szóval antikoagulánsoknak hívjuk. Nem tévesztendők össze a vérlemezkék (trombociták) összecsapzódását gátló szerekkel, mint például az aszpirin (Aspirin Protect, ASA Protect, Astrix, stb.).
Véralvadás-gátlás és táplálkozás
A szokásos étrendjét fogyaszthatja, speciális diéta nem szükséges véralvadásgátló kezelés mellett. Lényeges, hogy táplálkozásán ne változtasson jelentősen (pl.: fogyókúra). A különböző élelmiszerek eltérő mennyiségű K-vitamint tartalmaznak, ami csökkenti a véralvadásgátló hatását. Ezért kerülje az egyszerre nagyobb mennyiségű zöldség vagy gyümölcs fogyasztását és a túlzottan bő étkezést.
Nem tilos magas K-vitamin tartalmú zöldségek és gyümölcsök fogyasztása sem, csak arra ügyeljen, hogy ezek mennyisége egyenletes legyen. Óvatosság ajánlott a nyári szezon elején, a friss primőrök megjelenésekor, illetve zöldségekben, gyümölcsökben gazdag fogyókúra esetén. Nagyon szigorúan zsírszegény fogyókúrában a zsírban oldódó K-vitamin felszívódása is zavart szenvedhet, ezért erre is figyelni kell a véralvadásgátlót szedőknek.
Különösen sok K-vitamint tartalmaznak (csökkentik a véralvadásgátló hatást):
tojás, máj saláta, spenót, spárga, karfiol, brokkoli, paradicsom, paprika, káposzta, málna, eper, avokádó, zöld tea. Arra kell törekedni, hogy a fenti ételekből egyenletesen fogyasszon!
Mérsékelten csökkentik a véralvadásgátló hatását a következő ételek:
vaj, étolaj, répa, paradicsom, uborka, gomba, zöldbab, hagyma, borsó, kukorica, alma, narancs
Nem befolyásolják a véralvadásgátló hatását
húsok, hal, kenyér, burgonya, rizs, sajt, tej, tészta
Szeszes ital
Fogyasztása általában nem javasolt, de az ünnepnapokon elfogyasztott egy pohár bor, vagy pezsgő nem okoz gondot. Nagy mennyiségű alkohol egyszeri fogyasztását mindenképpen kerülje!
Labor vizsgálat
A véralvadás-gátlást világszerte az INR (international Normalised Ratio) mérésével végzik. Egészséges emberben az INR = 1, ilyenkor a vér alvadása normális. A véralvadásgátló kezeléssel ezt az értéket akarjuk megnövelni, azaz a véralvadást késleltetni. A kezelés optimális szintje a legtöbb esetben INR = 2-3. Egyes, fokozottan alvadásra hajlamosító állapotokban még ennél is magasabb terápiás értéket kell elérni, INR = 2,5 - 3,5. Ilyen állapot például mechanikus műbillentyű beültetés után. Az elérni kívánt INR értéket mindig a kezelőorvos határozza meg.
Pontos gyógyszerszedés mellett is változhat az INR érték más gyógyszerek hatására. Beszélje meg kezelőorvosával, ha bármilyen más, eddig nem szedett gyógyszert, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót, nyugtatót, vitaminkészítményt, vagy gyógyhatású készítményt kíván szedni! Ezek mind befolyásolhatják a véralvadásgátló hatását - növelhetik vagy csökkenthetik azt - ezért szükséges lehet a gyógyszer adagjának - laborkontroll mellett történő - módosítására. Emlékeztesse orvosát arra, hogy Ön véralvadásgátlót szed, amikor új gyógyszer beállítását tervezi, vagy egy hosszabb ideje szedett gyógyszer elhagyását javasolja.
Milyen típusú gyógyszerek zavarhatják meg leginkább a stabil véralvadás-gátlást?
A véralvadásgátló hatást fokozzák:
- Nem-szteroid gyulladás gátló szerek (NSAID készítmények). Reumatikus és más mozgásszervi panaszok enyhítésére szolgálnak, esetenként vény nélkül is kaphatóak, ezért kezelőorvosát tájékoztassa az ilyen gyógyszerek szedéséről. Ilyenek a szalicilátok (aszpirin), sok fájdalomcsillapító.
- Antibiotikumok
- Koleszterinszint és húgysavcsökkentők
- Pajzsmirigy-hormonok
A véralvadásgátló hatást csökkentik:
- Fogamzásgátló
- Altató