Az utóbbi időben több alkalommal problémaként merült fel a tüdőszűréshez szükséges beutaló, illetve a vizsgálat térítésmentes vagy térítés mellett történő igénybevételének kérdése, ezért segítségül az alábbiakban összegyűjtöttük az erre vonatkozó jogszabályokat.
1. Életkorhoz kötött szűrővizsgálat 40 éves kor felett
A kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető betegségek megelőzését és korai felismerését szolgáló egészségügyi szolgáltatásokról és a szűrővizsgálatok igazolásáról szóló 51/1997. (XII. 18.) NM rendelet 2. sz. melléklete tartalmazza az életkorhoz kötötten ajánlott és térítésmentesen igénybe vehető felnőttkori szűrővizsgálatokat. Ebben szerepel a 40 éves kor fölöttiek évenkénti mellkas-szűrővizsgálata (tüdőszűrés) is. A 40. évüket betöltött személyek a tüdőszűrést önkéntesen, saját elhatározásból vehetik igénybe. Amennyiben a biztosított a tüdőszűrés elvégzését kéri, azt az arra jogosult orvos csak a következő esetekben tagadhatja meg:
- az érintett személy egészségi állapota a vizsgálat elvégzését vagy annak eredményességét kizárja,
- a tüdőszűrést egy éven belül már elvégezték,
- a tüdőszűrés elvégzésére az, akinél a vizsgálatot kezdeményezték nem jogosult.
A mellkas-szűrővizsgálat (tüdőszűrés) végzése a területileg illetékes tüdőszűrő állomások, valamint a mozgó szakorvosi szolgálat feladatkörébe tartozik. Ez a szűrővizsgálat egy évben egy alkalommal a 40 év feletti lakosság részére ingyenes, a vizsgálat beutaló nélkül, saját kezdeményezésre vehető igénybe.
2. Járványügyi érdekből elrendelt szűrővizsgálatok
A fertőző betegségek és járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet 19. §-a alapján a megyei népegészségügyi szakigazgatási szerv egy adott földrajzi területet érintően elrendelheti a 30 éves és ennél idősebb lakosok kötelező szűrővizsgálatát. A kistérségi népegészségügyi intézetek szintén elrendelhetik egy meghatározott közösség szűrővizsgálatát, amennyiben a közösségben friss tbc-s megbetegedés fordul elő. A szűrővizsgálaton nem kell részt venni azoknak a személyeknek, akik egy éven belül ilyen vizsgálaton igazoltan részt vettek, illetve a tüdőgondozó intézetben gyógykezelés alatt állnak. A szűrővizsgálatra kötelezetteket ebben az esetben a vizsgálat helyéről és idejéről értesíteni kell. A szűrés történhet a szűrőállomásokon vagy a mobil szűrőszolgáltatás révén. A kötelező tüdőszűrés ingyenes, nem kell hozzá beutaló, elegendő a kiértesítő levél vagy a lakos személyi azonosítója.
3. Foglalkozás-egészségügyi okból végzett tüdőszűrés
A „munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről” szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet rendelkezik a járványügyi érdekből kiemelt munkakörök esetében, azaz foglalkozás-egészségügyi okból végzendő kötelező mellkas-szűrővizsgálatról. A rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza azon munkaköröket, amelyekben foglalkoztatottak számára kötelező a tüdőszűrés. Ezen vizsgálatok vagy a foglalkozás-egészségügyi orvos beutalója alapján vagy a dolgozó saját kezdeményezésére végezhetők el. Ez a vizsgálat térítésköteles. A térítés mértékét a „térítési díj ellenében igénybe vehető egyes egészségügyi szolgáltatások térítési díjáról” szóló 284/1997. (XII. 23.) Korm. rendelet 2. sz. mellékletének 14. pontja szabályozza. Ez alapján a mellkas szűrővizsgálat (tüdőszűrés) térítési díja megegyezik közfinanszírozásban érvényesíthető díjjal. Nem kérhető térítési díj, ha a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény 2. § (1) bekezdés a.)-c.) pontja szerinti (közép és felsőoktatási) szakképzési intézményekben oktatásban részesülők szakmai alkalmassági vizsgálata keretében kerül sor a szűrésre. Ezen esetekben a beutalót az iskola- és ifjúság-egészségügyi szolgálat orvosa állítja ki az iskola-egészségügyi ellátásról szóló 26/1997. (IX. 3.) NM rendeletben meghatározott feladata alapján.
Összefoglalva:
- Térítésmentesen, beutaló nélkül vehető igénybe a tüdőszűrés 30 éves kor felett ott, ahol azt egészségügyi hatóság kötelezően elrendelte, vagy 40 éves kor felett évente egyszer az életkorhoz kötötten ajánlott szűrővizsgálatok keretében a biztosított saját kezdeményezésére.
- Térítésmentesen, de iskolaorvosi beutalóval kérhető a szűrés a közép-és felsőoktatási intézményben tanulók számára szükséges szakmai alkalmasság elbírálásához.
- Minden más esetben a tüdőszűrés térítésköteles.
A fenti vizsgálatok lelete egy éven belül kiadható akkor is, ha foglalkozás egészségügyi okból kérik a vizsgálatot. Egy éven belül szűrési céllal nem szükséges újabb vizsgálatot végezni.
Amennyiben légzőszervi megbetegedés gyanúja merül fel, a háziorvos vagy a kezelőorvos nem tüdőszűrő vizsgálatot, hanem mellkas röntgen vizsgálatot kér.