A koleszterin a táplálkozás során kerül szervezetünkbe, és májunk is termeli. Fehérjékhez kötötten kering a vérben, és a sejtjeinkhez így jut el. Az úgy nevezett "rossz koleszterin" (LDL-koleszterin) emelkedett vérszintje érelmeszesedéshez és betegségek kialakulásához vezethet. A "jó koleszterinnek" (HDL-koleszterin) ugyanakkor érvédő hatása lehet. A koleszterin mellett a másik legfontosabb vérzsírféleség a triglicerid. Amikor tehát vérzsírokról beszélünk mindkét vegyülettípusra gondolnunk kell.
Életünk során ereink velünk együtt öregszenek. A legtöbb embernél a magas koleszterinszint nem befolyásolja a közérzetet, mivel nem okoz tüneteket. Ha viszont nem kezelik, zsíros lerakódások jelenhetnek meg az érfalakban, mivel a koleszterin hajlamos itt lerakódni. Ez először csak apró zsírcsíkok formájában történik, majd ezek mérete nő, gyulladás alakul ki, ami további koleszterin lerakódást eredményezhet. A zsírlerakódás meg is repedhet (ami elég gyakori), ekkor vérrög képződhet, amely elzárhatja az eret. Így alakul ki a szívinfarktus, az agyi érelzáródás vagy az alsó végtagi érelzáródás, amelyek akár halálosak is lehetnek. Ilyenkor a gyors orvosi segítségen múlhat a beteg élete. Az elmúlt évek vizsgálatai azonban azt is bebizonyították hogy a vér emelkedett triglicerid szintje, függetlenül a koleszterintől, hasonlóképpen érkárosító hatású. A mindennapi gyakorlatban ennek ismerete különösen azért fontos, mert az elhízott és ezzel összefüggésben gyakran cukorbeteg egyéneknél a normális vagy kissé emelkedett koleszterinszint mellett gyakran emelkedett triglicerid értékeket találunk. A koleszterin és triglicerid molekulák a vérben fehérjékhez kötötten keringenek. A koleszterint szállító zsír-fehérje komplexumoknak több fajtáját különböztetjük meg. Ezek közül az egyik az úgynevezett LDL-koleszterin, amelynek emelkedett szintje az érelmeszesedés fontos rizikófaktora. Ezzel szemben a HDL-koleszterin gátolja az erek meszesedését, miután elszállítja onnan a felesleges koleszterin molekulákat.
Bizonyos állapotok és betegségek elősegítik az érelmeszesedés kialakulását. Ilyen kockázati tényezők:
- az életkor (45 év feletti férfi, post-menopauzában lévő nő)
- korábbi szív- és érrendszeri betegség
- dohányzás
- magas vérnyomás
- cukorbetegség
- öröklött hajlam (szülők, nagyszülők között előfordult szívinfarktus, agyi érelzáródás)
- alacsony HDL- ("jó") koleszterin szint
- hasi elhízás (has körfogat férfiaknál több mint 94 cm, nők esetében több mint 80 cm).
A koleszterin optimális vérszintje egyénileg határozható meg, általában elmondható, hogy minél több és jelentősebb kockázati tényezője van valakinek, annál alacsonyabb értékek elérése célszerű. Vizsgálatok tanulsága szerint minél alacsonyabb az LDL - ("rossz") koleszterin szintje, annál kisebb a szív- és érrendszeri szövődmények előfordulásának esélye. Leginkább azok esetében kell csökkenteni az LDL-koleszterin szintjét, akik már átestek egy infarktuson, agyi vagy perifériás érelzáródáson, és cukorbetegek vagy dohányoznak, metabolikus szindrómában szenvednek, vagy épp friss szívér elzáródásuk van. Náluk 3,5 mmol/l alatti koleszterinérték a megfelelő. Kis kockázatú, azaz 45 év alatti, egyébként egészséges ember esetén 6,5 mmol/l alatti érték a kívánatos.
Mit tehet az érelmeszesedés ellen?
A kockázat csökkentésében Ön is aktívan részt vehet! Igazolódott, hogy számos tényező az életünkben, a környezetünkben és az étrendünkben (egyszóval az életmód), elősegíti, súlyosbítja az érelmeszesedés folyamatát, jelentősen növeli a szív- és érrendszeri szövődmények kialakulásának kockázatát. A kezelés (megelőzés) során a diéta nagyon fontos. Általánosságban a több növényi (zöldség, gyümölcs) és kevesebb állati eredetű táplálék fogyasztása javasolt. A táplálék összetételére is oda kell figyelni, ezen belül a szénhidrátok, zsírok, fehérjék arányára, illetve a telített (állati) zsírsavak bevitelének csökkentésére. A testmozgás (a terhelhetőségtől függően) és a mindennapi stressz csökkentése jótékony hatású.
Az érelmeszesedés megelőzése érdekében javasolt:
- Magas vérnyomás: ügyeljen a helyes gyógyszerszedésre, rendszeresen mérje otthon is a vérnyomását, vezessen vérnyomásnaplót.
- Csökkentse a só fogyasztását, inkább a kész ételhez adjon sót, mint főzés közben.
- Fontos a rendszeres testmozgás, betartva a fokozatosság elvét. Hacsak teheti, autó helyett menjen gyalog vagy kerékpárral, lift helyett lépcsőn, iktasson be napirendjébe 18-20 perces reggeli/esti sétát. Beszélje meg kezelőorvosával a testsúlycsökkentés egyéb lehetőségeit.
- Dohányzás. Ma már sok leszokást segítő készítmény és sokféle módszer igazoltan segít a le szokásban. Vágjon bele - még ma!
- Cukorbetegség. Kiemelten fontos a vércukorszint megfelelő értékek között tartása, mert a "gondozatlan" betegség gyorsítja az érelmeszesedés folyamatát is
- Az alkoholfogyasztás minimálisra csökkentése
- a túlsúlyos (elhízott) betegek esetén a diéta betartása, a testsúly csökkentése
- a növényi zsiradékok előtérbe helyezése az állatival szemben.
Mitől lehet koleszterinszegény az étrend?
- Kevés telített zsírsavat tartalmaz. Kedvező esetben a napi energiaszükséglet maximum 10-15%-a zsír.
Tanács: hús, tejtermék, tojás mérsékelt mennyiségben fogyasztandó. A zsír hiányát a (lehetőleg friss) fűszerek erőteljes ízükkel jól ellensúlyozzák (főleg a főzés vége felé az ételhez adva). - Aránylag sok egyszeresen telítetlen zsírsavat tartalmaz.
Forrás: olíva- és repceolaj, az ezekből készült margarin. - Megfelelő arányban tartalmaz többszörösen telítetlen zsírokat-, omega-3 és omega-6 zsírsavakat.
Forrás:
omega-3: olajos húsú (tengeri) halak (makréla, tonhal, lazac, hering), busa (heti 2 adag hal), növényi magvak, olajok (dió, repceolaj, szójaolaj, bab, földimogyoró, spenót, kukorica-, olívaolaj)
omega-6: növényi magvak illetve az ezekből készült olajok. - Gyümölcsökben és zöldségekben gazdag .
Tanács: naponta 5 adag (összesen 40 dkg) zöldség és gyümölcs (friss, fagyasztott, aszalt, konzerv). - Kakaó, csokoládé, bor: mértékkel fogyasztva jótékony hatású.
- Viszonylag sok teljes kiőrlésű gabonatermék, zöldség és hüvelyes.
Forrás: teljes értékű gabona, abból készült kenyérfélék, tészta, rizs, zab, tört búza, búzadara, burgonya, hüvelyesek, bab, borsó